Zoptymalizuj obrazy i przyspiesz stronę www

Zoptymalizowanie obrazów na stronie internetowej może prowadzić do tego, że będzie ona działała zdecydowanie szybciej niż do tej pory. Trzeba się jednak na tym bardzo dobrze znać, aby taka optymalizacja obrazów przebiegła bez najmniejszych problemów. Ważne jest więc to, aby posługiwać się odpowiednimi programami i stosować sprawdzone sposoby na optymalizację obrazów. Dzięki temu osiągnie się pożądane efekty końcowe w tym zakresie, a pozycjonowanie zostanie przeprowadzone skutecznie od samego początku aż do końca.

Przydatne programy

Istnieje kilka programów z których pozycjoner może skorzystać, gdy będzie zajmował się przeprowadzaniem takiej usługi informatycznej. Dobrym wyborem dla osób, które będą chciały zmniejszyć rozmiarów obrazów JPEG będzie program jpegtran. Dzięki niemu można pozwolić sobie na kompresję obrazów bez straty ważnych danych. Dzięki temu obraz zostanie zachowany w podstawowej formie, ale będzie miał mniejszy rozmiar, co spowoduje, że strona będzie się internaucie wczytywała szybciej. Świetnym rozwiązaniem w tym zakresie może okazać się również program jpegoptim, który działa na podobnej zasadzie, co jego odpowiednik. Ostateczna decyzja w tym zakresie należy więc do pozycjonera, musi on zdecydować, który program w danym czasie będzie najlepszy. W przypadku plików PNG najlepiej sprawdzą się takie programy jak: OptiPNG i PNGOUT. W niektórych przypadkach sprawdzi się też program GIMP, ale tutaj zalecana jest kompresja obrazów na zdecydowanie mniejszą skalę, niż w przypadku programów, które zostały wymienione wyżej. Takie programy sprawią, że zredukowane zostaną np. komentarze do obrazów, zredukowane zostaną barwy, itd. Dzięki temu na pewno witryna będzie działała sprawniej na każdym komputerze.

Wybór formatu obrazów

Przy realizowaniu takiej czynności trzeba zastanowić się nad tym, jaki format obrazu okaże się najlepszym wyborem w danej sytuacji. Zdecydowanie częściej wykorzystywane są obecnie pliki PNG, jednak nie na każdej witrynie są one obsługiwane. Pliki GIF mogą być używane jedynie wtedy, gdy właścicielowi będzie zależało na wczytywaniu obrazów z dodatkiem różnorodnych animacji. Powinny to być również jak najmniejsze oraz najprostsze grafiki, ale o tym pozycjoner wie najlepiej. Styl fotograficzny występujący na stronach internetowych powinien być obsługiwany jedynie przez pliki JPG. Jak widać wyraźnie do wyboru ma się wiele opcji, dlatego szeroka wiedza tematyczna okaże się być w tym zakresie niezbędnym pomocnikiem, a taką wiedzą dysponuje doświadczony pozycjoner.