Skróć czas odpowiedzi serwera

Czas odpowiedzi serwera czasami jest bardzo długi, dlatego też niekiedy należy zwrócić uwagę na to, jakie kroki można wykonać, aby skrócić maksymalnie czas odpowiedzi serwera. Problemów z tym nie będą mieć osoby, które znają się na pozycjonowaniu, ale istnieją też odgórne zasady, którymi trzeba się kierować na wypadek takiej sytuacji. Problem pojawia się wtedy, gdy czas przekracza 200 ms, wtedy powinno się reagować, choć najpierw należy nabyć na ten temat niezbędną wiedzę. Przede wszystkim zainteresowane osoby powinny się skupić na tym, aby czas nie przekraczał 200 ms, wtedy też na odpowiedź serwera nie trzeba będzie zbyt długo czekać.

Przydatne kroki

Pierwszym z przydatnych kroków przy tego typu problemie może być dokonanie niezbędnych pomiarów. Mowa tutaj oczywiście o pomiarach wydajności serwera, gdy już dana osoba będzie dysponowała takimi wynikami można przystąpić do kolejnych kroków. W razie potrzeby można też skorzystać ze specjalnych aplikacji internetowych do monitorowania wydajności serwera. Wtedy proces zostanie przeprowadzony automatycznie, wcale nie trwa to długo, a otrzyma się rzetelne wyniki, które będą podstawą do przeprowadzenia dalszych działań na swoim serwerze. Następnie powinno się zacząć usuwać tzw. „wąskie gardła”, aż w końcu będzie można przejść do procesu eliminowania niepotrzebnych kodów, takich jak np. JavaScript, które mogą hamować serwer i sprawiać, że będzie się czekało dużo dłużej na jego odpowiedź.

Zbędne elementy na komputerze

Usunięcie wszystkich zbędnych elementów z komputera może sprawić, iż witryna będzie wczytywała się zdecydowanie szybciej niż dotychczas. Warto zastosować narzędzie PageSpeed Insights, aby zwiększyć szanse na to, iż proces przebiegnie w stu procentach prawidłowo, a czas odpowiedzi serwera zostanie poprawnie skrócony. Warto więc zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe kody, które nie są używane, a hamują pracę serwera. Wtedy można je bezproblemowo usunąć, bez obaw o to, że wpłynie to na pogorszenie pracy komputera. Warto zająć się także optymalizacją obrazów na komputerze oraz zmniejszeniem CSS i HTML. Jest to co prawda zadanie dla specjalistów, jednak przy odrobinie zaangażowania można takie czynności informatyczne wykonywać samodzielnie, posługując się np. sprawdzonymi poradnikami, gdzie wszystko jest wytłumaczone krok po kroku, a więc nie można popełnić wtedy żadnego rażącego błędu. Zastosowanie wszystkich tych wskazówek sprawi, że witryny będą się szybciej wczytywały, a czas odpowiedzi serwera zostanie skrócony.